Adres
Beykent Sanayi Sitesi 5. Sokak No:174-175 Beylikdüzü / İstanbul
Yardım ihtiyaçiniz varmı?
7/24 her gün
sizin için hizmet vermekteyiz.
Çalışma Satleri
Hafta içi 08:00 - 20:15 Cumartesi 08:00 - 20:00
7/24 Yol Yardım Telefonu:0535 683 44 86

Beylikdüzü Motor Bakımı

Motor Bakımı Nedir?

 

Motor bakımı, konunun uzmanları tarafından yapılan ve motorun deforme olan parçalarının değiştirilmesine verilen genel bir addır. Motor bakımı ile eskiyen veya deforme olan parçalar değiştirildiği için yakıt tüketiminin azalması veya aracın performansının artması sağlanabilir.

 

Motor Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Motor bakımının süresi, araçların türlerine göre değişiklik gösterebilir. Benzinli araçlar genellikle 15 bin, dizel araçlar ise 10 bin kilometre katettiğinde bakıma ihtiyaç duyar. Ayrıca araçlar belirtilen kilometre sınırlarına ulaşmasa bile yıllık olarak bakıma girmesi gerekir. Bakımlarda araçların rutin kontrolleri yapılır ve özellikle motor incelenir.Motor bakımı sırasında ilk olarak aracın çipi ile bağlantı kurulur ve değişikliğe ihtiyaç duyulan parça olup olmadığı keşfedilir. Eğer bir parçanın değiştirilmesi gerekiyorsa parça temini sağlanır ve motorda değişikliğe gidilir. Parça değişimine ihtiyaç duyulmuyorsa rutin olarak değiştirilmesi gereken antrifriz motor yağı ve filtreler gibi bileşenlere bakılır. Ömürleri dolmuş olanlar değiştirilir.Araçların motor kontrolü ile bakımları genellikle birbirine karıştırılır. Bu nedenle motor bakımı ve motor kontrolü arasındaki farkları sizin için bir araya getirdik.Motor Kontrolü ile Bakım Arasında Ne Fark Var?

 

Motorların, markalar tarafından belirlenmiş periyodik bakım takvimi içerisinde rutin kontrolleri bulunur. Buna da genel olarak motor kontrolü adı verilir. 2000’li yıllardan itibaren yaygınlaşan ve günümüzde artık standart halini alan çipler sayesinde motorların kontrolleri kolayca yapılabilir.Örnek vermek gerekirse bir motorun içerisinde yer alan çipe, yetkili teknik servis çalışanları bilgisayar ile bağlanır. Burada motorun herhangi bir sorunu olup olmadığı gözlemlenir. Çip vasıtasıyla bir supabın bile tam olarak çalışıp çalışmadığı görülebilir. Böylece motorun açılmasına gerek kalmaz.Motor bakımı ise kontrol ve düzenli değişimlerin bir arada sunulduğu karma bir süreçtir. Genellikle periyodik bakım takvimlerinde triger kayışı gibi parçaların ömürlerine göre değişim tarihleri bellidir. Ancak kontrol sırasında triger kayışının bir sonraki bakıma kadar güvenle çalışabileceği anlaşılırsa değişiklik yapılmaz. Fakat yağ gibi bazı bileşenler hemen her bakımda değişir ve motorun ömrünün uzaması sağlanır.Kısacası motor kontrolleri, aracın motor ve bağlantılarının incelenip gerekiyorsa değişiklik yapılmasını sağlar. Motor bakımı ise değişiklik ve kontrol gibi süreçlerin tamamını kapsar ve Teryaki Auto Beylikdüzü, Beykent, Mimarsinan, Kıraç servislerinden hizmet alabilirsiniz.

 

img
WhatsApp
+905336012165
İnstagram
teryakiauto_bakim_servis
imgYardım
ACİL YARDIM